Stacja kolejowa w Mysłakowicach

Stacja kolejowa w Mysłakowicach jest jedną z zdewastowanych stacji wartych zobaczenia z racji uroku poniemieckiej architektury. W 2018 roku dla mnie piękne były na tej stacji drewniane więźby dachowe, skosy, urocze wiaty nad peronami.


Mysłakowice, dworzec kolejowy, fot. Piotr Wujec


1. O miejscowości.

Mysłakowice to duża wieś na Dolnym Śląsku z malowniczym widokiem Karkonoszy. Wieś ta powstała z połączenia kilku osad, tj.:

- właściwych Mysłakowic, zamieszkanych przez Ślązaków,

- kolonii Zillertal, osady Tyrolczyków założonej w roku 1838,

- innych wsi włączanych do Mysłakowic.


Mysłakowice mając ok. 4500 mieszkańców, są jedną z największych wsi na Dolnym Śląsku i największą wsią w Kotlinie Jeleniogórskiej.


Pochodzenie nazwy.

Nazwę „Mysłakowice” ustaliła polska Komisja Ustalania Nazw Miejscowych, która na tzw. Ziemiach Odzyskanych działała w latach 1946-1949.  Nazwa ta obowiązuje od dnia 16 grudnia 1946 roku.

Co ciekawe w Polsce jest tylko jedna wieś o nazwie Mysłakowice.



Mysłakowice, dworzec kolejowy, fot. Piotr Wujec


Kilka ciekawostek


2. Ludność.

Jacy Tyrolczycy na Śląsku?

Chodzi o uciekinierów religijnych z niemieckiego Tyrolu mieszkających do 1945 roku w Mysłakowicach (kolonii Zillertal).

Dolny Śląsk przez lata był częścią Królestwa Czech. Królestwo Czech przez wieki należało co Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego brak było tej tolerancji religijnej jaką oferowało katolickie Królestwo Polskie.

Skutek wojny religijnej

Okrutna Wojna Trzydziestoletnia ominęła na szczęście Królestwo Polskie. Była to wojna religijna pomiędzy protestantami (ewangelikami) a katolikami. Wojna ta miała miejsce głównie na terenie Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (Rzesza Niemiecka), w tym w Królestwie Czech gdzie się rozpoczęła.

Wynikiem Wojny Trzydziestoletniej, w której zginęła aż ¼ ludności państw niemieckich (Niemcy się zjednoczyły dopiero w 1871 roku), była przyjęta w Rzeszy zasada: „jaką religię wyznaje władca taką MUSI wyznawać jego poddany”. Skutkiem tej zasady była ucieczka katolików z krajów protestanckich do krajów katolickich, a protestantów z krajów katolickich do krajów protestanckich. Tak też było z Tyrolczykami.

Dlaczego dziś brak tam Niemców?

Trzy obce mocarstwa (USA, Rosja i Wlk. Brytania), bez pytania się o zdanie Polski, podjęły decyzję o wysiedleniu po II Wojnie Światowej z Polski Niemców do Niemiec, vide pkt. 3.

Na skutek prośby Polski mocarstwa te zgodziły się, w drodze wyjątku, na pozostanie Niemców na terenie Górnego Śląska.

Na Dolnym Śląsku Niemcy musieli opuścić swoje domy na skutek decyzji mocarstw.



Mysłakowice, dworzec kolejowy, fot. Piotr Wujec

3. Co to są Ziemie Odzyskane?

Są to obszary Niemiec przekazane Polsce w zamian za zabrane polskie ziemie na wschodzie. Przekazanie tych ziem odbyło się w latach 1945-1946, na skutek decyzji USA, Wlk. Brytanii oraz Rosji Sowieckiej. Te trzy mocarstwa podjęły decyzję o zmianie granic Polski bez pytania się o zdanie Polaków lub rządu polskiego.

Niemcy Zachodnie nigdy nie uznały polskiej granicy na Odrze.

Niemcy miały uznać naszą polską zachodnią granicę w momencie zjednoczenia Niemiec Zachodnich (NRF) z Niemcami Wschodnimi (DDR), gdyż takie porozumienie Niemcy podpisali z USA, Francją, Rosją (ZSRR) oraz z Wlk. Brytanią.

Niemcy po zjednoczeniu zlekceważyli ww. porozumienie z 1990 roku i nadal unikali uznania zachodniej granicy Polski.

Dopiero stanowczość Republikanina Prezydenta USA Georga Busha (podczas II Wojny Światowej walczącego na pierwszej linii) spowodowała, że w 1992 roku Niemcy wreszcie uznali polską granicę zachodnią.


Rekompensata?

Ziemie Odzyskane miały być „rekompensatą” za utracone przez Polskę ziemie, tzw. „Kresy”, z ważnymi akademickimi polskimi miastami Wilnem i Lwowem.

Tymczasem była to dyskusyjna rekompensata.

Polska po II Wojnie Światowej ma znacznie mniejsze terytorium niż w 1939 roku. We wrześniu 1939 roku Polska miała powierzchnię ponad 388 tysięcy km kwadratowych, a dziś ma tylko 312 tysięcy kilometrów kwadratowych.


Wracając do Mysłakowic, ja serdecznie polecam zwiedzenie dworca w tej wsi.

Dziękuję za uwagę.

Piotr Wujec

https://piotrwujec.pl/prezentacja/

Komentarze

Popularne posty